wielokolorowe muliny uikładają się w serduszko
Inspiracje

Gdzie szukać hafciarskich inspiracji?

Haft, jak żaden inny rodzaj rękodzieła, pozwala nam wykrzyczeć na cały świat to, co leży nam na sercu. Możemy haftować folkowe wzory, słodkie misie, realistyczne ptaki, romantyczne kwiaty, ale też graficzne portrety czy pełne złości na cały świat napisy. Czasami wiemy, co chcemy powiedzieć, ale nie wiemy jak. Pokażę Wam, gdzie sama wtedy zaglądam.

Instagram

instagram

Tu nawet nie trzeba szukać, bo inspiracja przychodzi sama. Algorytmy wiedzą, że jeśli często oglądamy i lajkujemy hafty, to trzeba nam pokazywać więcej różnorodnych haftów.

Niestety, to raczej bierne przyglądanie się temu, co proponuje nam serwis. Hasztagi na Instagramie nie wspierają człowieka szukającego konkretnego wzoru czy stylu.

Pinterest

pinterest

Uwielbiam Pinterest za to, że mogę wpisać w wyszukiwarkę dowolną formułkę, a on pokaże mi nie tylko obrazki z konkretnym hasztagiem. Znajdziemy tam i inspirujące zdjęcia, i wzory, i kursy. Głównie po angielsku, ale jeśli wystarczą Ci obrazki i filmy, to już jesteś w domu.

Pinterest to – teraz już mniej popularna – wizualna tablica, do której przypinamy linki do interesujących nas stron i opatrujemy je obrazkiem. Możemy mieć mnóstwo takich kolekcji.

Jeśli interesuje Cię, co ja przypinam na moim Pintereście, zajrzyj na pinterest.com/cozrobiszblog.

Co możesz tam znaleźć? Wpisz w pinterestową wyszukiwarkę któreś z tych haseł i pozwól się ponieść:

  • Crewel
  • Cross stitch
  • Sashiko
  • Subversive embroidery
  • Year of Stitches
  • Transparent embroidery
  • Pixel cross stitch
  • Blackwork embroidery

Folk

fragment japońskiego haftu sasziko

Nie chodzi mi tutaj tylko o ludowe hafty polskie!

Ja jestem zachwycona tradycyjnym japońskim haftem sashiko, opartym w całości na fastrygach. Marzy mi się też bluzka z kołnierzem haftowanym w celtyckie plecionki.

Coraz śmielej wracamy do zagranicznych podróży – może z następnej przywieziesz pomysł na nowy haft?

Muzeum

wnętrze muzeum

Wybierz się do lokalnego muzeum. Może w jego zbiorach znajdziesz bogato haftowane ludowe stroje, a może zbiory haftowanych przedmiotów codziennego użytku?

Ja uwielbiam wrocławskie Muzeum Etnograficzne, które co jakiś czas organizuje wystawy czasowe i warsztaty poświęcone właśnie haftom.

I nie mogę doczekać się wyjazdu do Londynu i wizyty w Victoria and Albert Museum. To ogromne muzeum sztuki użytkowej i rzemiosła, a w jego zbiorach znajduje się ogromna kolekcja strojów.

Sztuka

obrazek z trzema ptakami na gałęzi

Abstrakcje, sztuka nowoczesna, kwiatowe bukiety, zwierzęta – w malarstwie i grafice znajdziesz wszystko!

Jestem ostatnią osobą, która będzie Cię oceniać za Twój gust. Film – to też sztuka. Komiks – to jak najbardziej sztuka. Czujesz, że musisz wyszyć kadr z Sandmana, logo Avengersów albo Mikiego i Minnie?

No to leć wybierać muliny!

Protesty

plakat na proteście. po angielsku. der is noł planet bi.

Niezależnie od tego po której stronie barykady stoisz i za którą sprawę walczysz – hasła noszone na transparentach bywają niewiarygodnie zabawne i pomysłowe.

Sama chętnie przeniosłabym kilka z nich na makatki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *